Likit aromaları elektronik sigara kullananlar için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Evyap likitler için aroma ihtiyacı duyulurken hazır aromalı likitlerde aromalar mevcuttur. Aroma nedir; likitlere koku ve tat kazandırmak için gıdaların koku ve tatlarını içeren bileşenlere aroma denilir. Oluşum çeşitlerine göre üç çeşit aroma maddesi bulunur. Bunlar doğal aroma maddeleri, Doğala özdeş aroma maddeleri, yapay aroma maddeleridir. Elektronik sigara likitlerinde yapay aromalar kullanılır.

Yapay Aroma Nedir?

Yapay aroma Kimyasal yollarla oluşturulan kimyasal yapısı doğal aromalardan farklı olan bileşenlere denilmektedir. Elektronik sigaralarda zararı bilinmeyen tek unsur likitlerdir. Elektronik sigara likitlerinde yapay aroma kullanımın nedeni doğal aromalarda oluşan ısı ile birlikte sentezleme ve bozulmalar meydana gelebilme olasılığından dolayı yapay aromalar tercih edilir.

Elektronik Sigara Aroması Nasıl Olmalıdır?

Elektronik sigara aromaları hakkında merak sahibi olmanız güvenilirlik konusunda aklınızı karıştıran en önemli unsurdur. Elektronik sigara aroması nasıl olmalıdır;

  • Suda çözünürlüğü iyi olmalıdır aldığınız aromadan 1 damlasını bir bardak suya ekleyerek dağılmasına balkın dağılmıyorsa yağ içeriklidir bu aromayı çöpe atabilirsiniz.
  • Aromanın gücü bu konuda oldukça dikkatli olmalısınız likidinizi kendiniz yaparken etil maltol kullanın oranı 1ml’ye 1 damla olmak kaydı ile böylece aroma oranı dengelenmiş olur. E likitlerde fazla aroma kullanamaya özen gösterin.
  • Sağlık açısından kafanızı karıştıran aroma sorunu var ise yapay aroma yanı gıda boyası kullanılmış bir aroma varsa kullanmayın.

Yapay aromalar hakkında herhangi bir klinik çalışması mevcut değil ve yapılamamaktadır. Bunun için güvenilir likit markalarından istediğiniz aromaları likiti tercih etmeniz daha güvenilir olacaktır. Bu markalar;

  • Hellox Herbal
  • Joyetech
  • King
  • One Hit Wonder
  • Rainbow

Dünyada en çok tercih edilen likit markaları olup elektronik sigara severlerin genellikle kullandığı markalardır. Likit aromaları hakkında fazla bilgi ve araştırma mevcut değildir. Testleri yapılmış ve halka arz edilmiş hazır likitler istediğiniz aroma ve oranlara sahip olduğundan hazır likit kullanmanız daha güvenilir olacaktır. Hazır likitler sadece elektronik sigara için üretildiklerinden tat ve kokuları oldukça yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir