Elektronik Sigara Kullanımı

Elektronik sigara kullanımı, likit dolumu ve kolay kullanım ipuçları yazımızda. Cihaz aldığınız ve kullanımını öğrenmek istiyorsanız hemen okumaya başlayabilirsiniz.
Dünya da her geçen gün sigaradan ölen ve çeşitli hastalıklara yakalanan insanların sayısı artıyor. Sigara içen ve beraberinde birçok hastalıktan kurtulmak isteyen insanlar sigarayı bırakmak istemektedirler. Bu bırakma deneyimini en kolay şekilde sağlayan esigara ile bırakmak daha kolay bir hale geliyor. Cihaz kullanımını öğrenmek için öncelikle elektronik sigara nedir, çalışma prensibi nasıldır bunu öğrenmek lazım.

Elektronik Sigara Çalışma Mantığı

Tüm elektronik sigaraların kullanım mantığı aynıdır. Her cihazda bulunan parçalar şu şekildedir; Atomizer (coil), likit tankı, batarya, çekim tuşu ve şarj aparatları. Her modele göre bu parçalar da küçük değişkenlik olsa da ana parçalar bu şekildedir. Cihazın içindeki likit sıvıyı atomizer ısıtarak buhara çevirir. Buhar da likitin içindeki aroma ve tat ile birlikte içimize çekilir.

Elektronik Sigara Kullanımı Video

Temel olarak videoda ki gibi çalışma mantığı tüm cihazlarda benzerdir. Bu mantığı anladığınızda tüm elektronik cihazları temel seviyede kullanabilirsiniz.

Elektronik Sigara Kullanımı Detaylı Anlatım

Cihazı paketinden çıkardıktan sonra parçaları birleştirin. Batarya ve atomizer üst kısmı birbirine takılmalıdır (bazı modeller bütünleşik olabilir). Bazı modellerde coil denen iç atomizer ağızlık kısmının içine sağa doğru çevrilerek takılmalıdır. Ağızlık çıkarılarak likit tankının içine (cam hazneye) likit konulur. Genel kural; tankı çok fazla ya da az doldurmayın, mümkünse yarıya kadar doldurun. Doldurma işlemi bittikten sonra atomizerin içindeki fitilin (pamuk) sıvıyı emmesi için 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra cihazın üstündeki çekim butonuna basarak kullanabilirsiniz. Önemli bir not ekleyelim; çoğu elektronik sigaranın tuşu cebinizde basılı kalmasın diye koruma sistemi veya tuş kilidir vardır. Bu yüzden cihazı kullanamayabilirsiniz.

Elektronik Sigara Tuş Kilidini Açmak

Bir çok cihazda bulunan tuş kilidini açmadan cihazı kullanamayabilirsiniz. Bazı modellerde çekim butonuna 5 defa ard arda bastığınızda butonun ışığı yanar ve kullanıma hazırlanır. Bazı modelellerde (joyetech) ise cihazın fabrika ayarlarından dolayı komple kapalı olabilir. Cihazın çekim butonuna 5 saniye basılı tutarak ışığın yanması sağlanır ve cihaz açılır. Ardından 5 defa ard arda basılarak tuş kilidi açılır. Tuş kilidinin açıldığını anlamanız için çekim butonuna bastığınızda buton ışığı yanmalı, bıraktığınızda sönmelidir.

Elektronik Sigara Nasıl İçilir?

Yukarıdaki aşamalar; cihazın montajı, atomizerin takılması, şarj edilmiş olması, likit dolumu ve tuş kilidi açılmalıdır. Bu işlemler tamamlandıysa ağızlık kısmını dudağınızın arasına alıp, nefes çekme işlemi ile birlikte çekim butonuna aynı anda basmanız gerekir. Piyasadaki cihazların neredeyse tamamında çekim butonu vardır (sigara boyutundaki olanlarda olmayabilir).  Butona basıp bıraktıktan sonra çekmeniz halinde ağzınıza sıvı gelebilir ve buhar çıkmayabilir.Butona basarak aynı anda nefes çekmeniz çok önemlidir.

Sık Oluşan Elektronik Sigara Arızaları

  • Ağıza sıvı gelmesi: Bataryanın şarjı bitmiş olabilir, şarj dolu ise ve çekim butonuna bastığınızda butonda ışık yanıyorsa, sıvıyı fazla doldurmuş olabilirsiniz ya da atomizer arızalıdır. Cihazın yanında yedek atomizer (coil) varsa değiştirip deneyin. Hiç bir ışık yanmıyorsa batarya arızası da olabilir.
  • Buhar az geliyor: Bazı ucuz modellerde yeteri kadar buhar gelmeyebilir. Kaliteli bir cihazınız varsa ve sonradan buharı azaldıysa atomizeri (coil) değiştirmeniz sorunu çözecektir. Hemen hemen her cihazın yedek atomizerleri piyasada satılmaktadır.
  • Batarya şarj olmuyor: Bunu iki sebebi olabilir, batarya arızalıdır (ömrü tükenmiştir) ya da şarj aparatları bozuktur. Önce başka şarj aparatları kullanarak şarj etmeyi deneyin. Olmuyorsa yeni batarya almalısınız.

Sorunu bulamadıysanız elektronik sigara tamiri sayfamızı takip edebilirsiniz.

Elektronik Sigara RBA Tel Sarımı Nasıl Yapılır?

Her cihazda bu özellik olmasa da RBA destekli cihazlarda performans artırmak için tel sarımı yapılır. Böylece cihazın buhar yoğunluğu ve likit aromalarının verdiği tat düzeyi değiştirilebilir. Cihazınızda destek olmasa da bir uzatma aparatı ile takılan RBA destekli bir tank alıp uygun hale getirebilirsiniz.

Elektronik Sigara Tel Sarım Videosu

2 yorumlar “Elektronik Sigara Kullanımı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir